جایزه‌ی نادهی به کودکان نخبه‌ی روستایی اهدا شد

مراسم چهارمین دوره‌ی جایزه‌ی علمی نادهی برای حمایت از کودکان نخبه‌ی روستایی، دوشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۹ در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش شهرستان سبزوار برگزار شد.

در این مراسم که با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات اداره آموزش و پرورش شهرستان سبزوار برگزار شد، مسئولان آموزش و پرورش شهرستان، مسئولان ستاد بازآفرینی شهری، اعضای مجموعه نادهی و موسسه شبکه کتاب فرشتگان و شبکه فرهنگی کتابخانه‌های کوچک مهربانی حضور داشتند.

سبحان ایزی، از دانش‌آموزان نخبه‌ی روستایی در این مراسم نقالی کوتاهی اجرا کرد و سپس به ۴ دانش آموز نخبه‌ی روستایی لوح تقدیر و جایزه اهدا شد. مهدیه ملوندی، سبحان ایزی، مهتاب روزبه و یلدا ایزی دانش آموزان منتخب امسال جایزه علمی نادهی از روستاهای شهرستان سبزوار بودند که به نمایندگی از ۳۳ برنده جایزه امسال، در این مراسم حضور داشتند.

مهندس محسن کچویی، بنیان‌گذار مجموعه نادهی که به صورت مجازی و از طریق اسکایپ در این مراسم حضور داشت، درباره جایزه‌ی نادهی گفت:

«سال ۱۳۹۴ اولین دوره‌ی جایزه‌ی نادهی در منطقه داورزن برگزار شد. با تجربیاتی که از گذشته داشتیم، سعی کردیم زمانی که از توسعه‌ی روستایی صحبت می‌کنیم قشر کودک و نوجوان را هم درنظر بگیریم، برای همین مراسمی با عنوان جایزه‌ی نادهی برای کودکان نخبه‌ی روستایی برگزار کردیم.
هدف این جایزه تقدیر از دانش‌آموزان نخبه‌ی روستایی بود که با وجود محدودیت‌ها و کمبود امکانات در مدارس روستایی می‌درخشند و در سطح کشور، استان یا شهرستان خود رتبه‌ کسب می‌کنند. امیدواریم در این اقدام با همکاری یکدیگر زمینه‌های تشویق کودکان نخبه‌ی روستایی را فراهم کنیم.
جایزه نادهی قسمتی از فعالیت موسسه‌ی شبکه کتاب فرشتگان است که این موسسه، شبکه فرهنگی کتابخانه‌های کوچک مهربانی را در روستاها و محلات کشور ایجاد می‌کند. هدف اصلی این است که جایزه در نقاط مختلف کشور به بچه‌های نخبه اهدا شود و خوشحال هستیم که اولین گام در سبزوار برداشته شد.»

فرشته کردگاری، مدیرعامل موسسه‌ی شبکه‌ی کتاب فرشتگان نیز که به صورت مجازی و از طریق اسکایپ در جلسه حضور داشت، درباره شبکه‌ی کتابخانه‌ها گفت:

«در مورد شبکه‌ی فرهنگی کتابخانه‌های کوچک مهربانی بیشترین چیزی که مدنظر قرار گرفته شد، باز بودن کتابخانه‌ها و دسترسی آسان و بدون نظارت بچه‌ها به کتاب‌ها بود. اولین کتابخانه را در روستای کوچکی با ۲۵۰۰ جلد کتاب در سال ۱۳۹۵ افتتاح کردیم و در کنار آن کارهای فرهنگی دیگر از جمله برگزاری کارگاه‌های مستمر آموزشی برای کودکان و بانوان انجام شد. 
اما آشنایی با الگوی کتابخانه‌های باز در معابر عمومی، مسیر ما را تغییر داد و تصمیم به نصب کتابخانه‌های کوچک‌تر با تعداد بیشتر در مناطق مختلف گرفتیم و این کار را از روستاها آغاز کردیم.
هدف از این کار، ایجاد اعتماد جمعی بین مردم به خصوص در بین کودکان و نوجوانان بود. ما اعتماد را آغاز کردیم و بازخوردهای خوبی هم از این کار گرفتیم. در حال حاضر هم با پیشنهاد آقای دکتر برزویی و دکتر صفایی از گروه بازآفرینی، نصب کتابخانه‌های کوچک مهربانی را در محلات حاشیه شهر سبزوار آغاز کرده‌ایم. ما علاوه بر ترویج کتابخوانی، بر خواندن کتاب خوب نیز تاکید داریم و فرآیند انتخاب و خرید کتاب برای ارسال به کتابخانه‌ها را نیز با دقت بالایی انجام می‌دهیم.
درباره پیشنهاد فعالیت کتابخانه کوچک مهربانی در مدارس، اگر زمینه‌ی مناسبی در آموزش و پرورش ایجاد شود مشکلی برای انجام آن نداریم و استقبال خواهیم کرد، چه بسا در مدارس به دلیل اینکه مستقیم با کودکان و نوجوانان در ارتباط هستیم، برای فعالیت‌های فرهنگی امکان بیشتری خواهیم داشت.»

دکتر اسماعیل نصرآبادی، رئیس آموزش و پرورش شهرستان سبزوار نیز در این مراسم گفت:

«توسعه با فراهم کردن شرایط برای فعالیت آسیب‌پذیرترین قشر جامعه گره خورده است. انجام فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به خصوص در روستاها و مناطق حاشیه شهرها می‌تواند سبب توسعه هر چه بیشتر این مناطق شود. اگر جایزه نادهی به طور مستمر و سالانه برگزار شود، می‌توان با شناسایی استعداد دانش آموزان در زمینه‌های مختلف سپس پرورش و آموزش اصولی آنها، زمینه‌ی شکوفایی هر چه بیشتر دانش آموزان در روستاها و مناطق با امکانات کمتر را فراهم کرد.»

دکتر محمد جواد صفایی، رئیس هیئت مدیره‌ی مجموعه‌ی نادهی نیز در این مراسم عنوان کرد: «افراد زیادی هستند که علاوه بر انجام فعالیت‌های اقتصادی در حوزه کارآفرینی، دیدگاه اجتماعی هم دارند و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی گسترده‌ای انجام می‌دهند. مهندس کچویی با بنیان‌گذاری مجموعه‌ی نادهی در حوزه‌های اقتصادی و کارآفرینی روستایی، فرهنگی و اجتماعی در شهرستان سبزوار اقدامات مثبت و تاثیرگذاری انجام داده است. خانم کردگاری، مدیر عامل موسسه‌ی شبکه کتاب فرشتگان هم در علاوه بر برگزاری جایزه نادهی با ایجاد شبکه کتابخانه‌های کوچک مهربانی برای توسعه فرهنگ کتابخوانی و آموزش و یادگیری مسئولیت‌های اجتماعی بین کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کند.
خوشبختانه با کمک ستاد بازآفرینی شهری و همکاری‌های دکتر برزویی و مهندس نجفی همکاری خوبی با شبکه کتابخانه کوچک مهربانی برای نصب تعدادی از این کتابخانه‌ها در محلات حاشیه شهر سبزوار آغاز شده است.»

سحر خلیلیان، مدیر اجرایی شبکه فرهنگی کتابخانه‌های کوچک مهربانی نیز که به صورت اسکایپی درباره فعالیت‌های این کتابخانه گفت:

«در پاییز امسال علاوه بر ارسال کتابخانه و کتاب‌ به ستاد بازآفرینی شهری سبزوار، ۲ کتابخانه در روستایی از مازندران و چهارمحال و بختیاری نصب و افتتاح شده و چند کتابخانه‌ی دیگر هم در روستاهای سیستان و بلوچستان، گیلان و خراسان جنوبی آماده نصب و راه‌اندازی است. امیدوارم با کمک تمام کسانی که دغدغه فرهنگ و رشد کودکان کشور را دارند، بتوانیم شبکه کتابخانه‌های کوچک مهربانی را  به خصوص در فاز روستایی بیشتر گسترش دهیم.»

دکتر مهدی برزویی، دبیر ستاد بازآفرینی شهرستان سبزوار نیز عنوان کرد: «انجام کارهای بزرگ قلب‌های بزرگ می‌طلبد، جایزه‌ی نادهی و شبکه کتابخانه‌های کوچک مهربانی از جمله کارهای بزرگ فرهنگی هستند که سبب برقراری پیوند بین کارآفرینی و اقتصاد و فرهنگ با دغدغه‌های اجتماعی برای لایه‌های زیرین جامعه شده‌اند.
با وجود اینکه در زمان محدودیت‌های بیماری کرونا و خانه‌نشینی یک کتابخانه در محله حاشیه‌ای سبزوار با همکاری ستاد بازآفرینی با شبکه کتابخانه‌های کوچک مهربانی نصب شده، اما بازخوردهای خوبی از اشتیاق افراد به کتاب و کتابخوانی گرفته شد که نقطه‌ی قوتی برای ادامه دار شدن این فعالیت در سایر مناطق حاشیه شهر است.»

در پایان این مراسم همچنین با اهدا لوح تقدیری از طرف رئیس آموزش و پرورش شهرستان سبزوار، از تلاش‌های فرشته کردگاری، مدیرعامل موسسه‌ی شبکه‌ی کتاب فرشتگان و بنیانگذار جایزه نادهی و دکتر برزویی، رئیس ستاد بازآفرینی شهری تقدیر شد.

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on email
Share on print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
logo-fa-white

هدیه‌ای برای فرزندان سرزمینمان تا زیباتر بیاندیشند و شادتر زندگی کنند.

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه‌ی کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
logo-fa-white

کتابخانه کوچک مهربانی، یک شبکه اجتماعی در فضای واقعی است!

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
logo-fa-white
تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
logo-fa
Head

به گروه حامیانِ کودکان کتابخوان روستایی بپیوندید

حمایت فقط پرداخت پول نیست