معرفی طرح کتابخانه‌ی کوچک مهربانی در برنامه آنلاین

طرح کتابخانه‌ی کوچک مهربانی در برنامه آنلاین اینستاگرامی با حضور الهام مراد، کنش‌گر اجتماعی در زمینه‌ی آموزش و فرشته کردگاری، بنیانگذار شبکه‌ی فرهنگی کتابخانه‌ی کوچک مهربانی معرفی و بررسی شد.

در این برنامه که یکشنبه ۲۱ دیماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۰ به شکل آنلاین برگزار شد، درباره هویت، اهداف و تاثیرگذاری کتابخانه‌های کوچک مهربانی در روستاها و مناطق حاشیه‌ای شهری گفت‌وگو شد.

فرشته کردگاری در این برنامه گفت: این طرح یک شبکه‌ی اجتماعی است که در فضای واقعی برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال که جامعه‌ی هدف ما هستند در مکان‌های روستایی و نه فقط روستاها؛ در حال انجام است. این شبکه‌ی اجتماعی بر بستر کتاب و کتابخوانی است و برای اجرا از ابزارهایی مانند وب سایت؛ شبکه‌های مجازی طرح؛ سفیرهای فرهنگی و رابط ها استفاده می‌کنیم. کتابخانه‌های ما چوبی و کوچک با گنجایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ کتاب ساخته شده و در مکانی باز و عمومی در روستاها نصب می‌شوند و کسی برای نگهداری از کتابخانه و کتاب‌ها تعیین نمی‌شود.

بنیانگذار شبکه‌ی فرهنگی کتابخانه‌ی کوچک مهربانی همچنین درباره ایده اولیه طرح توضیح داد و گفت: اولین بار کتابخانه‌ای در روستای بهانگر با ۲۵۰۰ جلد کتاب در شهرستان داورزن استان خراسان افتتاح شد. بعد ازآن به این فکر افتادیم که به جای هزینه کردن برای ساختمان کتابخانه و گذاشتن کتابدار و… طرح جایگزینی انتخاب شود. بنابراین با جست‌وجوهای متوالی به این طرح رسیدیم که البته در کشورهای دیگر پیش از این اجرا شده است.

کردگاری در پاسخ به چگونگی بازگشت کتاب‌ها و چرخش آنها هم نکاتی را عنوان کرد و گفت: ما برای نصب کتابخانه‌ها مکان‌هایی را انتخاب می‌کنیم که بچه‌‌ها دسترسی کمتری به کتاب دارند. سپس یک نفر از آن روستا یا محله‌ی حاشیه‌ی شهر به عنوان رابط کتابخانه انتخاب شده و به صورت هفتگی گزارشی از وضعیت کتابخانه برای گروه ما ارسال می‌کند. ما پیش بینی کرده بودیم که تا ۳۰ درصد کتاب‌ها برنگردد. اما با پیاده سازی طرح در روستاها و محله‌های حاشیه شهر سبزوار در استان خراسان دیدیم که کتاب‌ها پس از خواندن به کتابخانه برگردانده می‌شود. ارتباط گرفتن مستمر با رابط‌ها و بچه‌ها و فرهنگ سازی از عواملی هستند که در بازگشت کتاب‌ها تاثیر دارند.

فرشته کردگاری همچنین درباره بازخوردهای مربوط به این طرح گفت: در مرحله اول چون طرح ناآشنا بود، ورود به روستاها با چالش همراه بود و در مواردی در افراد بزرگسال هم عدم اعتماد وجود داشت، اما با لطف خدا و با گذشت زمان حتی ما درخواست‌هایی از طرف افراد برای نصب کتابخانه در روستاها یا محله‌هایشان داشتیم. همینطور پیشنهاداتی برای مشارکت در ساخت کتابخانه دریافت کردیم.

اهدای جایزه‌ی نادهی به کودکان نخبه روستایی در آبان ماه هر سال، مسئله فرهنگ‌سازی برای کتابخوانی، پذیرش نیروهای داوطلب به عنوان سفیران فرهنگی از دیگر مواردی بود که در این گفت‌وگوی آنلاین مطرح شد.

فیلم این برنامه را از اینجا (صفحه اینستاگرام کتابخانه) می‌توانید ببیند.

Share on telegram
Share on pinterest
Share on facebook
Share on email
Share on print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
logo-fa-white

هدیه‌ای برای فرزندان سرزمینمان تا زیباتر بیاندیشند و شادتر زندگی کنند.

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه‌ی کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
logo-fa-white

کتابخانه کوچک مهربانی، یک شبکه اجتماعی در فضای واقعی است!

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
برای دیدن محل کتابخانه‌های نصب شده در مناطق مختلف ایران و آشنایی با این مکان‌ها می‌توانید روی کتابخانه بزنید.
logo-fa-white
تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۴۰۰
logo-fa
Head

به گروه حامیانِ کودکان کتابخوان روستایی بپیوندید

حمایت فقط پرداخت پول نیست