کتابخانه کوچک مهربانی، یک شبکه اجتماعی در فضای واقعی است!

این شبکه، هزاران کودک و نوجوان روستایی را برای اولین بار مورد اعتماد قرار میدهد و به آنها امکان می دهد تا بدون نظارتهای معمول، به سهولت به کتابی برای خواندن دسترسی پیدا کنند، آنرا بخوانند و برای ایجاد تجربه مشترک با دیگران آنرا در کتابخانه کوچک مهربانی حفظ و نگهداری کنند. این ایده با ایجاد کمی تغییر و محلی سازی از مدل بین المللی آن به نام Little Free Library الگوبرداری شده است و شامل کتابخانه های کوچکی است که به تعداد زیاد در مکانهای عمومی و معمولا در حومه شهرها و شهرکهای کوچک و روستاها بر روی دیوار خانه ها و معابر عمومی نصب می شود.

کتابخانه کوچک مهربانی در سال ۱۳۹۵با تاسیس اولین کتابخانه روستایی خود، بنام کتابخانه نادهی، کار خود را از روستایی دورافتاده در استان خراسان آغاز کرد. کتابخانه نادهی با بیش از ۲۵۰۰ جلد کتاب با استقبال بسیار خوب روستاییان مواجه شد و مبدا برگزاری کارگاههای آموزشی و فرهنگی متعددی گردید. از آن پس حامیان این ایده جهت گیری خود را به سمت کتابخانه های کوچکتر با تعداد بیشتر منعطف نمودند تا بتوانند مکانهای بیشتری را تحت پوشش قرار دهند. این کتابخانه ها معمولا در روستاها و مناطق دورافتاده که دسترسی به کتابخانه دشوار و یا ناممکن می باشد نصب می گردد.

هزینه تامین کتاب و ساخت قفسه های کتابخانه، بصورت شخصی تامین می شود و کتابخانه کوچک مهربانی تحت حمایت نهادهای دولتی نمی باشد.

تاریخچه کتابخانه کوچک مهربانی

در سال ۱۳۹۵ تاسیس اولین کتابخانه روستایی در روستای کوچکی در استان خراسان رضوی با نام ”کتابخانه نادهی“ آغاز این طرح بود. کتابخانه نادهی با بیش از ۲۵۰۰ جلد کتاب در روستای بهانگر از توابع باشتین در شهرستان داورزن افتتاح شد. تعداد خانوار در این روستا حدود ۴۰ خانواده با جمعیتی کمتر از ۱۰۰ نفر بود.

تجربه راه اندازی یک کتابخانه روستایی که به هیج نهاد دولتی وابسته نباشد و مسائل مربوط به نگهداری و گرداندن کتابخانه که توسط اهالی روستا انجام می شد ما را با بعد دیگری از این اقدام روبرو کرد. نهایتا در جستجو برای رفع مسایل مربوط به این موضوع و تحقیق در مورد نمونه های موفق خارجی ایده ی “کتابخانه کوچک مهربانی” قوت بیشتری گرفت.

“کتابخانه کوچک مهربانی” فراتر از یک اقدام فرهنگی است. در این مدل تعاملات اجتماعی مفیدی بین استفاده کنندگان از این کتابخانه ها صورت می گیرد که علاوه بر بحث رشد کتابخوانی و ارتقاء سطح فرهنگ در بین کودکان و نوجوانان به موضوع اعتمادسازی و تقویت روحیه مشارکت اجتماعی و همکاری بین افراد جامعه توجه بیشتری دارد.

اجرای اولین “کتابخانه کوچک مهربانی” در روستای میرنا از توابع چمستان استان مازندران در سال ۱۳۹۷ بر دیوار منزل شخصی نصب و با تعداد ۱۰۰ جلد کتاب آغاز به کار کرد.

گردش خواندن کتاب در این کتابخانه بسیار نزدیک به انتظار و برآورد بوده است و تا کنون بیش از ۳۰۰ جلد کتاب در این کتابخانه گردش داشته است.

آمار کتابهایی که به کتابخانه برگردانده نشده اند ۲۰٪ از کل کتابها بوده است که در مقایسه با آمار کتابهایی که از طرف اهالی به کتابخانه اهدا شده است قابل اقماض می باشد.

دیدن فهرست کتابخانه ها و موقعیت آنها روی نقشه ایران
logo-fa-white

کتابخانه کوچک مهربانی، یک شبکه اجتماعی در فضای واقعی است!

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۳۹۹

کتابخانه کوچک مهربانی، یک شبکه اجتماعی در فضای واقعی است!

تمامی حقوق محتوا و مطالب سایت برای کتابخانه کوچک مهربانی محفوظ است. © ۱۳۹۹